Cestopis Nevšedným svetom je voľným pokračovaním mojich predchádzajúcich cestopisov Túlanie svetom a Svet na dlani.
Talianske mesto Siena je perlou Toskánska so zápisom v UNESCO. Palio je nadramatickejšia oslava Panny Márie v Taliansku. Predstavte si 90-sekundový divoký dostih bez sedla, odohrávajúci sa na námestí Piazza del Campo. Ide o tradíciu so stelesnením rivality, požehnanú cirkvou.
O kmeňoch juhozápadnej Etiópie som písala v cestopise Svet na dlani. Teraz chcem oboznámiť čitatelov so životom kmeňa Hamer a etiópskou menšinou Ari. Ari sú kresťania a žijú v polygamii.
V Juhoafrickej republike chcem upriamiť pozornosť čitateľa na minulosť a prítomnosť kmeňa Zulu. V okolí Durbanu je ešte stále možnosť stretnúť šamanku, prezrieť si kruhové domčeky, ochutnať kukuričné pivo alebo sa niečo dozvedieť o "čiernom Napoleonovi" Šakovi.
Mestečko Ouarzazate, ksar Ait Benhaddou zapísaný v UNESCO, ale aj oázu Fint si všimli svetové filmové štúdiá, ktoré tu natáčali filmové trháky ako Gladiátor, Kundun, Kráľovstvo nebeské...
Život v roklinách, oázach a palmériách sa dá pozorovať v Maroku. Cestovanie na chrbte ťavy cez pieskové duny v Erg Chebbi je nezabudnuteľným stretnutím s beduínskou poéziou života.
Vo východnej Paname v autonómnej oblasti Kuna Yala sa usadilo viac ako tridsaťtisíc Indiánov kmeňa Kuna. Väčšina z týchto Indiánov obýva súostrovie San Blas. To sa skladá z 365 drobných ostrovov, na ktorých vládnu ženy a rituály. Objavila som tu iný význam smrti a zvláštne pohrebné rituály.
V Guatemale opisujem farebný trh v Chichicastenangu, autentické obrady, posvätné jazero Mayov Atitlán, ale aj fajčiaceho démona Maximóna. Môjmu záujmu neušla ani Antigua - bývalé hlavné mesto krajiny, a Tikal - mesto hlasov mayských duchov a pyramíd, tiež zapísané v UNESCO.
Exotické ostrovy Francúzskej Polynézie - Tahiti, Bora Bora alebo Moorea poznáme ako vzdialený turistický raj. Ja ponúkam v knihe okrem iného aj vysvetlenie záhadných slov mana, mahu a tabu. Rozprávam o kráľovských svätyniach - marae, tradičných bohoch aj o soškách tiki.
V Japonsku som zostala očarená prísne mužským a najstarším japonským športom s názvom sumo.
Okrem prehliadky hotelov som na Srí Lanke zažila svadobný obrad a spoznávala históriu v mestečku Gálla zapísaného v UNESCO. V strede ostrova som obdivovala Kandy s Budhovým zubom a čajovými plantážami, monolit Sígiriju aj mesto chrámov v skale Dambulla, obe tiež so zápisom v UNESCO.
Vojna v krajine a ničenie pamiatok bol ten pravý dôvod napísať o Sýrii tak, ako si ju pamätám - ešte pred vojnou. Okrem Damasku píšem o Maalule, dedine kresťanov hovoriacich jazykom Krista, Seidnayw, aj noriach v Hamá. Rozpísala som sa o "mŕtvych mestách" v oblasti Aleppa aj o Simeonovi Stĺpnikovi - mníchovi žijúcom na stĺpe. Opisujem Rasafu s jej cisternovými katedrálami a nezabudla som ani na Palmýru - púštnu perlu kráľovnej Zenóbie.
rok vydania 2019
prvé vydanie